Fellowes Designer Suites Monitor Riser Black 8038101
This Fellowes Designer Suites Monitor Riser is suitable for LCD/TFT monitors and features 3 height adjustments from 110mm to 150mm. The riser also features a handy dedicated drawer for accessories and has a maximum weight capacity of 18kg. This pack conta
Sign in to view price and place order
- 3 height adjustments: 110 - 150mm
- Colour: Black
- Dedicated drawer for accessories
- Maximum weight capacity: 18kg
- Suitable for TFT/LCD monitors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 514 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 420 |
| Height (mm): | 420 |
| Number of Height Adjustments: | 3 |
| OEM: | 8038101 |
| Width (mm): | 250 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Pearl |
| Material: | Plastic |
| Form: | Monitor Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 21in Monitor |
| Maximum Load: | 18kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 406.4x238.1x111.1mm |
| Weight: | 1.06kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |













