Fellowes Standard Monitor Riser Graphite 9169301
This Fellowes Standard Monitor Riser features 3 height adjustments from 50mm to 100mm with simple to use stacking columns for maximum viewing comfort. Made from 100% recycled plastic, the riser has a maximum weight capacity of 27kg and comes in Graphite.
Sign in to view price and place order
- 3 height adjustments: 50 - 100mm
- Colour: Graphite
- Made from 100% recycled plastic
- Maximum weight capacity: 27kg
- Simple to use stacking columns
- Suitable for TFT/LCD monitors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 514 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Built-in Cable Management: | Yes |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 347 |
| Height (mm): | 347 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 9169301 |
| Width (mm): | 348 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Graphite |
| Material: | Plastic |
| Form: | Monitor Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 21in Monitor |
| Maximum Load: | 27kg |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 335x344x100mm |
| Weight: | 570g |
| Warranty: | 5 Year Warranty |







