Fellowes Office Suites Standard Monitor Riser Black/Silver 8031101
This Fellowes Office Suites Monitor Riser places your monitor at a comfortable viewing angle for ease of use and prevents aches and strains associated with computer use. Supports CRT or TFT monitors up to 36kg and features a storage drawer and space to st
Sign in to view price and place order
- Adjustable height: 107 - 159mm
- Colour: Black/Silver
- Handy storage drawer
- Maximum weight capacity: 36kg
- Space to store laptop underneath
- Suitable for TFT/LCD monitors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 515 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 517 |
| Drawer Unit: | Yes |
| Height (mm): | 517 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Number of Height Adjustments: | 5 |
| OEM: | 8031101 |
| Weight Capacity: | 36 |
| Width (mm): | 114 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Silver |
| Material: | Plastic |
| Form: | Monitor Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 28in Monitor |
| Maximum Load: | 36kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 504.8x357.2x106.4mm |
| Weight: | 2.13kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |








