Fellowes Smart Suites Monitor Riser Plus Black/Silver 8020801
This Fellowes Smart Suites Monitor Riser Plus features 3 height adjustments from 100 - 130mm, as well as a space-saving triangular design. The riser also features a handy letter tray and 2 accessory compartments for storage. Suitable for use with TFT/LCD
Sign in to view price and place order
- 3 height adjustments from 100 - 130mm
- Colour: Black/Silver
- Letter tray and 2 accessory compartments for storage
- Maximum weight capacity: 10kg
- Space-saving triangular design
- Suitable for TFT/LCD monitors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 515 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 480 |
| Height (mm): | 480 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Number of Height Adjustments: | 3 |
| OEM: | 8020801 |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 21 |
| Weight Capacity: | 10 |
| Width (mm): | 333 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Form: | Monitor Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 21in Monitor |
| Maximum Load: | 10kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 477.8x328.6x101.6mm |
| Weight: | 880g |
| Warranty: | 5 Year Warranty |







