Fellowes Clarity Adjustable Monitor Riser Clear Acrylic 9731101
Ensure your monitor is at a comfortable viewing level and with the Fellowes Clarity Adjustable Monitor Riser. With five height adjustments allowing you to optimise your user experience, this minimalistic and exceptionally high-quality acrylic monitor rise
Sign in to view price and place order
- Five height adjustments to achieve optimal viewing height (from 70-130mm)
- Maximise desk space and help reduce eye, neck and shoulder strain
- Maximum weight capacity of 10kg
- Minimalistic design and premium quality clear acrylic
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Clear |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 378 |
| Height (mm): | 378 |
| Height Range: | 70-130mm |
| Number of Height Adjustments: | 5 |
| OEM: | 9731101 |
| Width (mm): | 295 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Clear |
| Material: | Acrylic |
| Form: | Monitor Stand |
| Maximum Load: | 10kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 320x256x104.8mm |
| Weight: | 1kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |


