Fellowes Standard Monitor Riser Platinum 91712
This Fellowes Standard Monitor Riser features 3 height adjustments from 50mm to 100mm with simple to use stacking columns for maximum viewing comfort. Made from 100% recycled plastic, the riser has a maximum weight capacity of 27kg and comes in Platinum.
Sign in to view price and place order
- 3 height adjustments: 50 - 100mm
- Colour: Platinum
- Dimensions: W337 x D346 x H100mm
- Made from 100% recycled plastic
- Maximum weight capacity: 27kg
- Simple to use stacking columns
- Suitable for TFT/LCD monitors
| Product Information | Details |
|---|---|
| Form: | Monitor Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 21in Monitor |
| Maximum Load: | 27kg |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 335x344x100mm |
| Weight: | 570g |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| 2024 UK catalogue page no: | 514 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Built-in Cable Management: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 348 |
| Height (mm): | 348 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 91712 |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 17 |
| Weight Capacity: | 27 |
| Width (mm): | 348 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Platinum |
| Material: | Plastic |








