Fellowes Premium Monitor Riser Plus with Storage Drawer and Built In Copyholder White 9171302
Made from 100% recycled plastic, this Fellowes Premium Monitor Riser Plus features 5 height adjustments from 64mm to 165mm with simple to use stacking columns for maximum viewing comfort. The riser also features a handy storage drawer and a built-in copyh
Sign in to view price and place order
- 12 GBP / 15 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- 5 height adjustments: 64 - 165mm
- Colour: White
- Maximum weight capacity: 36kg
- Simple to use stacking columns
- Storage drawer and built-in copyholder
- Suitable for CRT or TFT/LCD monitors up to 21 inches
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 516 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 342 |
| Drawer Unit: | Yes |
| Height (mm): | 342 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| Number of Height Adjustments: | 5 |
| OEM: | 9171302 |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 21 |
| Weight Capacity: | 36.2 |
| Width (mm): | 348 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Platinum |
| Material: | Plastic |
| Form: | Monitor Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 21in Monitor |
| Maximum Load: | 36kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 335x344x165mm |
| Weight: | 1.66kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |









