Fellowes Premium Monitor Riser Platinum 9171701
This Fellowes Premium Monitor Riser features 5 height adjustments from 64mm to 165mm with simple to use stacking columns for maximum viewing comfort. The sturdy plastic base can also be used for storage of paper, stationery or other accessories. This rise
Sign in to view price and place order
- 5 height adjustments: 64 - 165mm
- Colour: Platinum
- Maximum weight capacity: 36kg
- Simple to use stacking columns
- Sturdy plastic base can also be used for storage
- Suitable for CRT or TFT/LCD monitors up to 21 inches
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 515 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 415 |
| Height (mm): | 415 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Number of Height Adjustments: | 5 |
| OEM: | 9171701 |
| Suitable for Screen Sizes (inches): | 21 |
| Weight Capacity: | 36 |
| Width (mm): | 348 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Platinum |
| Material: | Plastic |
| Form: | Monitor Stand |
| Monitor/Notebook Size: | 21in Monitor |
| Maximum Load: | 36kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 335x344x165mm |
| Weight: | 1.05kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |








