Fellowes Professional Series Dual Monitor Arm 8041701
This Fellowes Professional Series Dual Monitor arm can hold 2 monitors up to 24 inches and has a maximum weight capacity of 10kg. The arm is adjustable for optimum viewing comfort and features an integrated cable management system for organisation. The du
Sign in to view price and place order
- Can be mounted using a clamp or grommet
- Colour: Black
- Dual monitor arm
- For monitors up to 24 inches
- Integrated cable management
- Maximum weight capacity: 10kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 526 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 595 |
| Height (mm): | 595 |
| Height Adjustable: | Yes |
| OEM: | 8041701 |
| Width (mm): | 276 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Material: | Metal |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 26in Monitor |
| Maximum Load: | 20kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Grommet Hole |
| Number Of Screens/Laptops: | Two |
| Dimensions: | 111.1x986.3x558.8mm |
| Weight: | 2.28kg |
















