Fellowes Professional Free Standing Single Monitor Arm Black 8049601
This freestanding Professional Monitor Arm is the ideal way to preserve desk space and achieve optimal viewing comfort in spaces that don't allow clamp or grommet mounting. Built-in cable management minimizes clutter and enhanced stability thanks to a low
Sign in to view price and place order
- 46cm of height adjustability
- Elevate your monitor to reduce eye, neck and shoulder strain
- Holds monitors up to 81.28cm and weighing up to 8kg
- Low profile, weighted base provides enhanced stability
- Simple, freestanding design with built-in cable management
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 526 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 515 |
| Height (mm): | 515 |
| OEM: | 8049601 |
| Width (mm): | 314 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Material: | Metal |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 32in Monitor |
| Maximum Load: | 8kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 280x726x465mm |
| Weight: | 2.68kg |
| Warranty: | 3 Year Limited Warranty |





