Fellowes Platinum Series Dual Monitor Arm Silver 8056501
Fellowes Platinum Series dual monitor arm provides effortless adjustment and USB connectivity. Create a multi-display, productive workspace. Elevate your monitors to increase valuable desk space and reduce eye, neck and shoulder strain. Effortlessly and f
Sign in to view price and place order
- 26 GBP / 30 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Built-in dual USB connectivity for convenient access to your devices
- Create a multi-display productive workspace
- Desk clamp and grommet mount included for secure and easy attachment options
- Dual monitor arm provides effortless adjustability with gas spring technology
- Elevate your monitors to increase valuable desk space
- Helps to reduce eye, neck and shoulder strain
- Intuitive cable management system to keep you tangle free
- Tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 527 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Silver |
| Connectivity: | USB |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 419 |
| Height (mm): | 419 |
| Height Adjustment Method: | Gas-spring Cylinder |
| OEM: | 8056501 |
| Width (mm): | 328 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Silver |
| Material: | Aluminium |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 27in Monitor |
| Maximum Load: | 18kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Clamp or Grommet |
| Number Of Screens/Laptops: | Two |
| Dimensions: | 949.3x114.3x590.6mm |
| Weight: | 5.10kg |
| Warranty: | 3 Years |
| Country of Origin: | China |













