Fellowes Reflex Single Monitor Arm 8502501
With a minimalistic and space conscious design, the Fellowes Reflex Monitor arm is the perfect tool to help you maximise your desk space and combat eye, neck and shoulder strain. Offering height and depth adjustment to ensure optimal viewing comfort and s
Sign in to view price and place order
- Height and depth adjustable for optimum viewing control
- Maximise desk space and help reduce eye, neck and shoulder strain
- Maximum height of 45cm and 42cm of reach
- Simple design with built-in cable management
- Supports monitors up to 8kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 526 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 495 |
| Height (mm): | 495 |
| OEM: | 8502501 |
| Width (mm): | 188 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | 27in Monitor |
| Maximum Load: | 8kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Clamp or Grommet |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 116x490x550mm |
| Weight: | 3.03kg |
| Warranty: | 3 Year Limited Warranty |




