Fellowes Reflex Dual Monitor Arm 8502601
With a minimalistic and space conscious design, the Fellowes Reflex Dual Monitor arm is the perfect tool to help you maximise your desk space and combat eye, neck and shoulder strain. Offering height and depth adjustment to ensure optimal viewing comfort
Sign in to view price and place order
- Create a multi-display, productive workspace with the Reflex Dual Monitor Arm
- Fully height and depth adjustable for optimum viewing control
- Holds 68.5cm monitors weighing up to 8kg each
- Maximise desk space and help reduce eye, neck and shoulder strain
- Maximum height of 45cm and 38cm of reach
- Simple design with built-in cable management
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 526 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 492 |
| Height (mm): | 492 |
| OEM: | 8502601 |
| Width (mm): | 172 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | 27in Monitor |
| Maximum Load: | 16kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Clamp or Grommet |
| Number Of Screens/Laptops: | Two |
| Dimensions: | 116x726x550mm |
| Weight: | 4.13kg |
| Warranty: | 3 Year Limited Warranty |




