Fellowes Professional Series Free Standing Dual Vertical Monitor Arm 8044001
This innovative Fellowes Professional Series monitor arm has a free standing, stacking design for 2 monitors. The portable design can be used without the need for a clamp or grommet mount. For use with monitors up to 32 inches, the arm has a maximum weigh
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Dual monitor arm
- For monitors up to 32 inches
- Free standing design means no need for a clamp or grommet mount
- Integrated cable management
- Maximum weight capacity: 8kg
- Vertical design
- Weighted base
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 526 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 457 |
| Height (mm): | 457 |
| OEM: | 8044001 |
| Width (mm): | 308 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 32in Monitor |
| Maximum Load: | 16kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Sits on Desk |
| Number Of Screens/Laptops: | Two |
| Dimensions (WxDxH): | 389x279x902mm |
| Weight: | 4.08kg |
| Warranty: | 3 Year Limited Warranty |













