Fellowes Platinum Series Single Monitor Arm Silver 8056401
Fellowes Platinum Series single monitor arm provides effortless adjustability and USB connectivity. Elevate your monitor to increase valuable desk space and reduce eye, neck and shoulder strain. Effortlessly and flexibly move your monitor with gas spring
Sign in to view price and place order
- 18 GBP / 20 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Built-in dual USB connectivity for convenient access to your devices
- Colour: Silver
- Desk clamp and grommet mount included for secure and easy attachment options
- Elevate your monitor to increase valuable desk space
- Helps to reduce eye, neck and shoulder strain
- Intuitive cable management system to keep you tangle free
- Single monitor arm provides effortless adjustability with gas spring technology
- Tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 527 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Silver |
| Connectivity: | USB |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 427 |
| Height (mm): | 427 |
| Height Adjustment Method: | Gas-spring Cylinder |
| OEM: | 8056401 |
| Width (mm): | 304 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Silver |
| Material: | Aluminium |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 30in Monitor |
| Maximum Load: | 9kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Clamp or Grommet |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 114.3x495.3x590.6mm |
| Weight: | 2.69kg |
| Warranty: | 3 Years |
| Country of Origin: | China |













