Fellowes Powershred 79Ci Cross Square Cut Shredder 4679104
The Fellowes 79Ci Cross-Cut Shredder is a powerful, efficient shredder for destruction of personal information. It slices up to 16 sheets at once into tiny 4x38mm confetti pieces to keep your private data out of the handles of unauthorised users. It's pac
Sign in to view price and place order
- 100% Jam Proof System eliminate paper jams and powers through tough jobs
- 23 litre pull-out bin
- 35 GBP / 40 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Also shreds staples, paperclips, CDs and credit cards
- Indicator lights when bin is full and door is open
- Patented SafeSense Technology stops shredding when hands touch the paper opening
- Separate waste compartment and flap for CDs
- Shreds 16 sheets per pass into 4 x 38mm cross-cut particles (Security Level P-4)
- SilentShred Technology minimises disruption in shared work spaces
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 540 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 3.4 |
| Bin Style: | Pull-out |
| Colour: | Black/Dark Silver |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | NaN |
| Cutter Warranty (Years): | 5 |
| Depth (mm): | 475 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 475 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 79Ci |
| OEM: | 4679104 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 16 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 23 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 230 |
| Shredders - Run Time (mins): | 20 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 350 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 12 Minutes On/20 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 14 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x38mm |
| Bin Capacity: | 23 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 390x265x542mm |
| Weight: | 12.80kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |












