Fellowes Powershred 485Ci Cross Square Cut Shredder 4699001
Designed for heavy use by up to 20 users, the Fellowes 485Ci Cross Cut Shredder is a capable office machine, able to shred continuously and with a huge waste bin capacity. It shreds up to 28 sheets at once into tiny 3.9x30mm particles, making it significa
Sign in to view price and place order
- 100% Jam free technology prevents jams, improving efficiency
- Able to shred continuously
- Auto-oil automatically lubricates to maintain performance
- Bin capacity: 142 litres
- Energy saving system makes the machine more economical
- Features wide 405mm paper entry plus continuous duty motor for non-stop shredding
- Powerful shredder for 20+ users
- SafetySense technology prevents accidents
- Security level 4
- Shreds up to 28 sheets into 3.9mmx30mm cross cut particles
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 536 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 4 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black/Silver |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4 |
| Cutter Warranty (Years): | 20 |
| Depth (mm): | 550 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 1050 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 485Ci |
| OEM: | 4699001 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 32 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 142 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 405 |
| Shredders - Run Time (mins): | 1000 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 665 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 32 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x30mm |
| Bin Capacity: | 142 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 405mm |
| Dimensions (WxDxH): | 635x508x946.2mm |
| Weight: | 81.19kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | United States |






