Felowes Powershred 125i Strip-Cut Shredder 4613101
Protect sensitive personal and corporate data with the Fellowes 125i Strip-Cut Shredder. This powerful machine eats up confidential paperwork and turns it into 5.8mm strips, helping to thwart identify thieves from accessing private data. It's designed for
Sign in to view price and place order
- 100% Jam Proof eliminates paper jams and powers through tough jobs
- Bin capacity: 49 litres
- Dimensions: 735 x 286 x 535mm
- Energy savings system reduces in-use energy consumption and powers down after periods of inactivity
- Extended run time of 45 minutes for high volume shredding by 3-5 users
- SafeSense Technology immediately stops shredding when hands touch the paper entry
- Shreds 18 sheets of A4 paper per pass into 5.8mm strips (Security Level P- 2)
- Shreds credit cards, staples, paperclips and CDs
- SilentShred cuts down on noise levels
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 540 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 4.8 |
| Bin Style: | Pull-out |
| Colour: | Black/Dark Silver |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 5.8 |
| Cutter Warranty (Years): | 20 |
| Depth (mm): | 655 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 655 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 125i |
| OEM: | 4613101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 18 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-2 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 53 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 230 |
| Shredders - Run Time (mins): | 45 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 400 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Cut Type: | Strip Cut |
| Security Level: | P-2 |
| Run Time: | 45 Minutes On/45 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 18 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 5.8mm |
| Bin Capacity: | 53 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 535x286x735mm |
| Weight: | 25.00kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | China |








