Fellowes Powershred 125Ci Cross Square Cut Shredder 4612101
Protect sensitive personal and corporate data with the Fellowes 125Ci Cross-Cut Shredder. This powerful machine eats up confidential paperwork and turns it into tiny 3.8x38mm confetti-like particles, helping to thwart identity thieves from accessing priva
Sign in to view price and place order
- 100% Jam Proof eliminates paper jams and powers through tough jobs
- Bin capacity: 53 litres
- Dimensions: 735 x 286 x 535mm
- Energy savings system reduces in-use energy consumption and powers down after 2 min of inactivity
- Extended runtime of 60 minutes for high volume shredding
- Ideal for 3-5 users
- SafeSense�,® Technology immediately stops shredding when hands touch the paper entry
- Shreds 20 sheets of A4 paper per pass into 4 x38mm cross-cut particles (Security Level P-4)
- Shreds credit cards, staples, paperclips and CDs
- SilentShred�,® Technology minimises disruption in shared work spaces
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 540 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 4.8 |
| Bin Style: | Pull-out |
| Colour: | Black/Dark Silver |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | NaN |
| Cutter Warranty (Years): | 20 |
| Depth (mm): | 650 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 650 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 125Ci |
| OEM: | 4612101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 18 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 53 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 230 |
| Shredders - Run Time (mins): | 60 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 390 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 45 Minutes On/45 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 18 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x38mm |
| Bin Capacity: | 53 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 535x286x735mm |
| Weight: | 27.10kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | China |












