Fellowes 225Ci Cross Square Cut Shredder 4622101
To securely dispose of sensitive data, trust in the Fellowes 225Ci Cross-Cut Shredder. This capable device cross-cuts up to 24 sheets at once into 3.9x38mm particles, making it significantly more difficult for thieves to steal confidential information. Th
Sign in to view price and place order
- 80 GBP / 100 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Alert light when bin full
- Bin capacity: 60 litres
- Handles staples, credit cards, CDs and paper clips
- Safe to use, automatically shutting down when hands are at risk
- Security level 4
- Shreds up to 24 sheets into 3.9x38mm cross cut particles
- SilentShred technology keeps that machine quiet
- Throat width: 240mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 536 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 4.8 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | NaN |
| Depth (mm): | 904 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 56 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 225Ci |
| OEM: | 4622101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 24 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 60 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 240 |
| Shredders - Run Time (mins): | 1000 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 551 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 20 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x38mm |
| Bin Capacity: | 60 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 240mm |
| Dimensions (WxDxH): | 435x450.9x781.1mm |
| Weight: | 37.65kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | China |












