Fellowes Powershred 425Ci Cross Square Cut Shredder 4698001
Designed for heavy use by up to 20 users, the Fellowes 425Ci Cross-Cut Shredder is a capable office machine for keeping data safe. It shreds up to 28 sheets at once into tiny 4x30mm particles, making it significantly more difficult for thieves to reconstr
Sign in to view price and place order
- 100% Jam free technology prevents jams, improving efficiency
- An extra wide paper opening accepts large documents
- Auto-Oil extends working life and maintains performance
- Bin capacity: 121 litres
- Continuous duty motor for non-stop shredding
- Cuts up to 28 sheets at once into 4x30mm cross cut particles
- Energy savings system reduces in-use energy consumption and powers down after periods of inactivity
- Powerful shredder for 20+ users
- SafetySense technology prevents accidents
- Security level 4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 536 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 4 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black/Silver |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | NaN |
| Cutter Warranty (Years): | 20 |
| Depth (mm): | 1045 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 68 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 425Ci |
| OEM: | 4698001 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 28 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 121 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 305 |
| Shredders - Run Time (mins): | 1000 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 66 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 32 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x30mm |
| Bin Capacity: | 121 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 305mm |
| Dimensions (WxDxH): | 558.8x508x946.2mm |
| Weight: | 68.49kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | United States |












