Fellowes Powershred 99Ci Cross Square Cut Shredder 4691101
Designed for frequent use in the office, the Fellowes 99Ci Cross-Cut Shredder is the efficient way to destroy confidential documents. It slices up to 17 sheets at once into 4mmx38mm strips to help stop data thieves in their tracks. It can run for up to 25
Sign in to view price and place order
- 100% Jam Proof system eliminates paper jams and powers through tough jobs
- 34 litre pull-out bin for easy disposal
- 45 GBP / 50 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Extended run time of 30 minutes for high volume shredding
- SafeSense Technology immediately stops shredding when hands touch the paper entry
- Shreds 18 sheets of A4 paper per pass into 4 x 38mm cross cut particles (Security Level P-4)
- SilentShred Technology minimises disruption in shared work spaces
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 540 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 3.6 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black/Dark Silver |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | NaN |
| Cutter Warranty (Years): | 5 |
| Depth (mm): | 520 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 520 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 99Ci |
| OEM: | 4691101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 17 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 34 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 230 |
| Shredders - Run Time (mins): | 30 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 385 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 25 Minutes On/40 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 18 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x38mm |
| Bin Capacity: | 34 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 290x440x640mm |
| Weight: | 16.50kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |











