Rexel Optimum AutoFeed+ 600X Cross-Cut P-4 Shredder 2020600X
Rexel Optimum AutoFeed+ 600X cross-cut shredder automatically shreds up to 600x A4 sheets of paper (80gsm) at a time, into P-4 (4x36mm) cross-cut pieces. This auto feed shredder machine is a sophisticated office shredder, featuring a 110L pull out bin. Th
Sign in to view price and place order
- 110 Litre high capacity cabinet bin with bag dispenser inside the door for convenience
- 240 minutes continuous run time with fan cooling and sleep mode
- Auto reverse function to prevent paper jams
- Dimensions: W510 x D570 x H1031mm
- Handles credit cards, staples and paper clips
- Security Level P-4: Suitable for personal or proprietary data
- Shreds up to 600 sheets of paper into 4 x 36mm cross-cut pieces
- Touch control panel with pin code lock for ultimate confidence and security
- Two year warranty with two year cutter warranty
- Ultra quiet noise operation: 55 dBA
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 537 |
| Accepts: | Credit Cards/Paperclips/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Automatic Paper Feeder: | Up to 600 Sheets (80gsm) |
| Bag/Bagless: | Bag |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x36 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 642 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 96 |
| Model: | Optimum Autofeed+ 600X |
| OEM: | 2020600X |
| Power Source: | Mains |
| Sheet Capacity: | 600 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 110 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 230 |
| Shredders - Run Time (mins): | 240 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 65 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 240 Minutes |
| Throat Capacity: | 15 Sheets |
| Particle Size: | 4x30mm |
| Bin Capacity: | 110 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 510x570x960mm |
| Weight: | 43kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |







