Fellowes 225mi Microshred Shredder 4320201
To securely dispose of sensitive data, trust in the Fellowes 225mi Microshred Shredder. This capable device cuts particles many times smaller than a standard cross-cut shredder, meaning that it is virtually impossible to recreate shredded documents. This
Sign in to view price and place order
- Alert light when bin full
- Bin capacity: 60 litres
- Comes with a cardboard bin
- Cuts to a micro-cut standard (2x12mm, security level 5)
- Handles staples, credit cards, CDs and paper clips
- Safe to use, automatically shutting down when hands are at risk
- Shredder for secure data disposal
- Shreds up to 16 sheets at once
- SilentShred technology keeps that machine quiet
- Throat width: 240mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 536 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 5 |
| Bin Style: | Pull-out |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2 |
| Depth (mm): | 905 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 905 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | 225mi |
| OEM: | 4620201 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 16 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 60 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 240 |
| Shredders - Run Time (mins): | 1000 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 570 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 14 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 2x12mm |
| Bin Capacity: | 60 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 240mm |
| Dimensions (WxDxH): | 435x450.9x781.1mm |
| Weight: | 40.82kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 7 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |










