Powershred 325Ci Cross Square Cut Shredder
When you are dealing with sensitive documents such as anything to do with bank details, you need to make sure that your data is properly destroyed. With this quality cross-cut shredder, including a 240mm throat width and an 83 litre bin, you can easily di
Sign in to view price and place order
- 100% Jam Proof system eliminates paper jams and powers through tough jobs
- 83 litre pull-out bin for wasy emptying
- Perfect way to deal with sensitive information
- SafeSense Technology stops shredding when hands touch the paper entry
- Shreds 22-24 sheets per pass into 4 x 38mm cross-cut particles (Security Level P-4)
- SilentShred Technology minimises noise disruption in shared work spaces
- Throat width of 240mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 536 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 5 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black/Dark Silver |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4 |
| Depth (mm): | 500 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 990 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 325Ci |
| OEM: | 4632101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 24 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 83 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 240 |
| Shredders - Run Time (mins): | 1000 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 640 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Grey |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 24-26 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x38mm |
| Bin Capacity: | 83 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 240mm |
| Dimensions (WxDxH): | 511.2x450.9x876.3mm |
| Weight: | 42.59kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | China |









