Fellowes Grey Quasar+ 500 Manual Comb Binding Machine 5627701
Designed for use by all, the Fellowes Quasar+ 500 is the easy way to create professional-looking bound documents. Use it to punch up to 20 sheets at once and then bind documents up to 500 pages with a flexible and lightweight plastic comb spine. It's desi
Sign in to view price and place order
- Bind up to 500 sheets
- Designed for continuous operation
- Includes 1 x 100pack of A4 200mic clear binding covers and 1x 100pack of A4 black leathergrain binding covers
- Manually operated comb binder
- No electricity required: use anywhere
- Perfect for medium to large offices
- Punch up to 25 sheets at once with 21 punch slot holes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 561 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity: | 500 |
| Binding Capacity (sheets): | 500 |
| Chip Tray: | Single Side |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 520 |
| Height (mm): | 520 |
| Ideal For: | Office |
| Model: | Quasar+ 500 |
| OEM: | 5627706 |
| Punch Capacity (sheets): | 25 |
| Width (mm): | 200 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Grey |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 500 Sheets |
| Electric Or Manual: | Manual |
| Punch Capacity: | 25 Sheets |
| Duty Cycle: | High Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 50mm Combs |
| Dimensions (WxDxH): | 455x400x130mm |
| Weight: | 6.9kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |










