Fellowes Quasar-E Electric Comb Binding Machine 5620901
Electrically punching through up to 20 pages at a time and binding 500 sheets with a plastic comb, the Fellowes Quasar-E Electric Comb Binder is perfect for large and complex documents. Working with speed and ease, this product is best suited to the busy
Sign in to view price and place order
- Binds documents with a plastic comb
- Binds up to 500 pages
- Comb storage tray and comb sizing guide
- Electrically powered for easier punching
- Perfect for creating reports, manuals and other quality documents
- Punches through 20 sheets at a time with 21 punch slot holes
- Vertical loading
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 561 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity: | 500 |
| Binding Capacity (sheets): | 500 |
| Chip Tray: | Single Side |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 535 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 535 |
| Ideal For: | Office |
| Model: | Quasar 500 |
| OEM: | 5620901 |
| Punch Capacity (sheets): | 20 |
| Width (mm): | 495 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Grey |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 500 Sheets |
| Electric Or Manual: | Electric |
| Punch Capacity: | 25 Sheets |
| Duty Cycle: | Medium Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 50mm Combs |
| Dimensions (WxDxH): | 390x428x130mm |
| Weight: | 9.6kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |











