Fellowes Galaxy Electric Comb Binding Machine 5622117
Providing you with the easiest way to get the very highest level of style from your documents, the Galaxy-E Comb binder is perfect for reports, projections and proposals. Punching through up to 25 sheets of paper per pass, this binder can create documents
Sign in to view price and place order
- Comb and document guide for ease of use
- Comb binder for making the most of your documents
- Electric punch for easier use with 21 punch slot holes
- Includes starter kit for up to 20 documents
- Perfect for high quality reports, projections and proposals
- Punches up to 25 pages and binds up to 500 with 50mm comb
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 562 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity: | 500 |
| Binding Capacity (sheets): | 500 |
| Chip Tray: | Both Sides |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 588 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 588 |
| Ideal For: | Large Office |
| Model: | Galaxy |
| OEM: | 5622117 |
| Punch Capacity (sheets): | 25 |
| Width (mm): | 504 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Silver |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 500 Sheets |
| Electric Or Manual: | Electric |
| Punch Capacity: | 28 Sheets |
| Duty Cycle: | High Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 50mm Combs |
| Dimensions (WxDxH): | 498x451x165mm |
| Weight: | 13.5kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |












