Fellowes Quasar Manual Wire Binding Machine 5224101
Punching through up to 20 pages at a time and binding 120 sheets with a wire spine, the Quasar Wire Binder is perfect for large and complex documents. Working with speed and ease, this product is best suited to the busy office environment. With a guide th
Sign in to view price and place order
- Binder for wire-bound documents
- Binds up to 120 pages (14mm wire)
- Easily operated for quality use
- No electricity required: use anywhere
- Perfect for creating reports, manuals and other quality documents
- Punches through 20 sheets at a time
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 563 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity: | 120 |
| Binding Capacity (sheets): | 120 |
| Chip Tray: | Single Side |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 540 |
| Height (mm): | 540 |
| Ideal For: | Office |
| Model: | Quasar |
| OEM: | 5224105 |
| Punch Capacity (sheets): | 20 |
| Width (mm): | 490 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Grey |
| Binder Type: | Wire Binding |
| Binding Capacity: | Up To 130 Sheets |
| Electric Or Manual: | Manual |
| Punch Capacity: | 15 Sheets |
| Duty Cycle: | Medium Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 14mm Wires |
| Dimensions (WxDxH): | 410x460x130mm |
| Weight: | 7.4kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |







