Fellowes Pulsar A4 Comb Binding Machine 5627601
An ideal small office binder for presentations, professional documents and proposal documents, this Fellowes Pulsar A4 binding machine includes a starter kit so that you can start binding straight away. The 15 sheet punch capacity can handle portrait or l
Sign in to view price and place order
- 15 sheet punch capacity with 21 punch slot holes
- 300 sheet binding capacity
- Chip tray with burst out feature eliminates jams
- Ideal for small or home office use
- Includes 1x 100pack of A4 200mic clear binding covers
- Includes binding starter kit
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 561 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity: | 300 |
| Binding Capacity (sheets): | 500 |
| Chip Tray: | Single Side |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 523 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 523 |
| Ideal For: | Small Office |
| Model: | Pulsar |
| OEM: | 5627609 |
| Punch Capacity (sheets): | 17 |
| Width (mm): | 205 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | White/Grey |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 300 Sheets |
| Electric Or Manual: | Manual |
| Punch Capacity: | 20 Sheets |
| Duty Cycle: | Medium Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 38mm Combs |
| Dimensions (WxDxH): | 368.3x449.3x130.2mm |
| Weight: | 6.9kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |










