Fellowes Pulsar A4 Electric Comb Binding Machine 5620701
Providing you with an easier way to create high quality bound documents, the Fellowes Pulsar Electric Comb Binder is perfect for ensuring that you always impress. Electrically punching through up to 15 pages and binding 325 sheets, you have an easier way
Sign in to view price and place order
- Binds up to 325 pages with 38mm comb
- Comb binder for quality documents
- Electrically powered for easier punching
- Perfect for creating reports, manuals and other quality documents
- Punches through 15 sheets at a time with 21 punch slot holes
- Vertical document loading
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 561 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity: | 300 |
| Binding Capacity (sheets): | 325 |
| Chip Tray: | Single Side |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 540 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 540 |
| Ideal For: | Small Office |
| Model: | Pulsar |
| OEM: | 5620701 |
| Punch Capacity (sheets): | 15 |
| Width (mm): | 500 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Grey |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 300 Sheets |
| Electric Or Manual: | Electric |
| Punch Capacity: | 20 Sheets |
| Duty Cycle: | Medium Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 38mm Combs |
| Dimensions (WxDxH): | 390x130x490mm |
| Weight: | 9.5kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |










