GBC CombBind C450E Electric Binder 4400421
The CombBind� C450E is ideal for high volume, shared use. Electronic paper punching makes binding quicker and easier. It combines a punch capacity of up to 25 80gsm sheets with a binding capability of up to 450 sheets using 51mm spines, and is equipped
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Auto centring feature for perfect punch alignment
- Binds A4 Portrait & A3 Landscape documents using an A4 comb
- Binds up to 450 (80gsm) sheets using a 51mm comb
- Electric punch
- Paper separator divides your pages into stacks of 25 to maximise punch efficiency
- Punches up to 25 Sheets (80gsm)
- Quickstep process for error-free fast binding
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 560 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity (sheets): | 450 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 549 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 549 |
| Model: | CombBind C450E |
| OEM: | 4400421 |
| Paper Size: | A4/A5 |
| Punch Capacity (sheets): | 25 |
| Width (mm): | 489 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | GBC |
| Colour: | Dark Grey |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 450 Sheets |
| Electric Or Manual: | Electric |
| Punch Capacity: | 25 Sheets |
| Duty Cycle: | Medium Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 51mm Combs |
| Dimensions: | 440x450x170mm |
| Weight: | 15.6kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |











