Fellowes 225i Strip-Cut Shredder 4623101
To securely dispose of sensitive data, trust in the Fellowes 225i Strip-Cut Shredder. This capable device cuts 20-22 sheets at once into 5.8mm strips, making it harder to steal confidential data. This shredder is designed to be extra safe, stopping immedi
Sign in to view price and place order
- Alert light when bin full
- Bin capacity: 60 litres
- Handles staples, credit cards, CDs and paper clips
- Safe to use, automatically shutting down when hands are at risk
- Security level 2
- Shreds up to 22 sheets into 5.9mm strips
- SilentShred technology keeps that machine quiet
- Throat width: 240mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 536 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 4.8 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 5.8 |
| Depth (mm): | 905 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 905 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Powershred 225i |
| OEM: | 4623101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 22 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-2 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 60 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 240 |
| Shredders - Run Time (mins): | 1000 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 562 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Cut Type: | Strip Cut |
| Security Level: | P-2 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 24 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 5.8mm |
| Bin Capacity: | 60 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 240mm |
| Dimensions (WxDxH): | 435x450.9x781.1mm |
| Weight: | 34.93kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | China |






