Powershred 60Cs Cross Square Cut Shredder
Looking for a secure and efficient way to destroy confidential data? The Fellowes 60Cs is a powerful cross-cut shredder that effortlessly shreds up to 10 sheets at once into tiny 4x50mm particles, making it significantly harder for thieves to access your
Sign in to view price and place order
- 22 litre bin with lift-off head
- Accepts staples, paper clips and credit cards
- Automatic start/stop function
- Jam Blocker technology for smooth operation
- SafeSense Technology stops shredding when hands touch the paper entry
- Shreds 10 sheets per pass into 4x40mm cross-cut particles (Security Level P-4)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 545 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Average Shred Speed/mpm: | 4 |
| Bin Style: | Lift-off Head |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4 |
| Cutter Warranty (Years): | 5 |
| Depth (mm): | 425 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 425 |
| Jam Indicator: | No |
| Model: | Powershred 60Cs |
| OEM: | 4606201 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 10 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 22 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 230 |
| Shredders - Run Time (mins): | 6 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 287 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-3 |
| Run Time: | 6 Minutes On/30 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 10 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x40mm |
| Bin Capacity: | 22 Litres |
| CD Shredding: | No |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 233.4x371.5x408mm |
| Weight: | 5.81kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |






