GBC MultiBind 230E Comb Binder Machine 4400424
The MultiBind 230E is a sturdy multifunctional electric binder with the flexibility to create comb or wire bound A4/A5 documents. Its high, 30 sheet punch capacity makes it ideal for frequent use and it binds up to 450 sheets using a 51mm comb or 125 shee
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Auto centering feature for perfect punch alignment
- Binds A5 sizes using A5 combs or 21 loop wires, A4 Portrait & A3 Landscape sizes using an A4 combs or 21 loop wires
- Binds up to 450 (80gsm) sheets using a 51mm comb or 125 sheets using a 21 loop MultiBind wire
- Electric punch
- Paper separator divides your pages into stacks of 30 to maximise punch efficiency
- Punches up to 30 Sheets (80gsm)
- Quickstep process for error-free fast binding
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 564 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity (sheets): | 450 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 545 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 545 |
| Model: | MultiBind 230E |
| OEM: | 4400424 |
| Paper Size: | A3/A4/A5 |
| Punch Capacity (sheets): | 30 |
| Width (mm): | 490 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | GBC |
| Colour: | Dark Grey |
| Binder Type: | Comb & Wire Binding |
| Binding Capacity: | Up To 450 Sheets |
| Electric Or Manual: | Electric |
| Punch Capacity: | 30 Sheets |
| Duty Cycle: | High Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 51mm Combs |
| Dimensions: | 525x450x170mm |
| Weight: | 17.6kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |







