Avery Laser Inkj Lever Arch Labels 200x60mm Wht (Pack of 100) L7171-25
These Avery labels are adhesive and also easy to remove. Suitable for laser printers with JamFREE technology, printing labels is quick and easy especially when teamed with the free templates and software available online. This pack contains 100 labels, wi
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 4 labels (100 total)
- Adhesive labels for lever arch files
- BlockOut - Opaque labels to cover previous information
- Colour: white
- Compatible with laser and inkjet printers
- Dimensions: 200 x 60mm
- Jam free for smooth printing
- Template software is available online
| Product Information | Details |
|---|---|
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 370g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |
| 2024 UK catalogue page no: | 261 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 90 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 343 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 316 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 200 x 60 |
| Labels per Pack: | 100 |
| OEM: | L7171-25 |
| Print Method: | Inkjet/Laser |
| Width (mm): | 270 |
| Type: | File Spine Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | 4 per A4 Sheet |
| For Laser Printers: | Yes |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| For Copiers: | Yes |
| Label Size: | 60x200mm |
| Adhesive Type: | Permanent |








