Avery Lever Arch Spine Label 200x60mm (Pack of 80) L7171A-20
These Avery labels are designed to go over the spines of lever arch files so that you can create professional looking binders that are both easily identified and stylish. Keeping files organised reduces waste and improves efficiency. With the included sof
Sign in to view price and place order
- 20 sheets of 4 labels (80 total)
- Adhesive guarantees sticking power
- Assorted labels for lever arch files
- Compatible with inkjet and laser printers
- Dimensions: 200x60mm
- Includes software for formatting of labels
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 261 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 90 |
| Colour: | Assorted |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 334 |
| Height (mm): | 12 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 200 x 60 |
| Labels per Pack: | 80 |
| OEM: | L7171A-20 |
| Print Method: | Inkjet/Laser |
| Width (mm): | 214 |
| Type: | File Spine Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Assorted |
| Form: | 4 per A4 Sheet |
| For Laser Printers: | Yes |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| For Copiers: | Yes |
| Label Size: | 60x200mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 310g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |










