Avery Laser Eurofolio Label 134x11mm White (Pack of 600) L7170-25
Make your filing clearer and your documents easier to find by using Avery Eurofolio File Label. These useful little labels allow you to differentiate your files so that you can easily tell what is where, helping you find what you need in no time. Perfect
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 24 labels (600 total)
- Adhesive labels for lever arch files
- BlockOut - Opaque labels to cover previous information
- Colour: white
- Compatible with Eurofolio size files
- Compatible with laser printers
- Dimensions: 134 x 11mm
- Jam free for smooth printing
- Template software is available online
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 261 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 90 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 345 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 305 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 134 x 11 |
| Labels per Pack: | 600 |
| OEM: | L7170-25 |
| Print Method: | Inkjet/Laser |
| Width (mm): | 213 |
| Type: | File Spine Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | 24 per A4 Sheet |
| For Laser Printers: | Yes |
| Label Size: | 134x11mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x305mm |
| Weight: | 350g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |





