Avery Lever Arch Filing Laser Labels 200x60mm (Pack of 400) L7171-100
Re-use lever arch files multiple times with these Avery BlockOut labels. They have been specially fitted to the spines of lever arch files for your convenience, no trimming necessary. Print customised, professional looking labels on your own laser printer
Sign in to view price and place order
- BlockOut - Opaque labels to cover previous information
- Compatible with Avery templates
- Fully recyclable
- Optimised for your laser printer
- Pack of 400
- Specially designed to fit to lever arch files
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 261 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 90 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 315 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 310 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 200 x 60 |
| Labels per Pack: | 400 |
| OEM: | L7171-100 |
| Print Method: | Inkjet/Laser |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 220 |
| Type: | File Spine Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | 4 per A4 Sheet |
| For Laser Printers: | Yes |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| For Copiers: | Yes |
| Label Size: | 60x200mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 220x20x310mm |
| Weight: | 1.19kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |











