Avery Inkj L/Arch Filing Labels 4 Per Sheet Wht (Pack of 100) J8171-25
Avery lever arch filing labels let you re-use old lever arch files or ring binders with new labels. The opaque white material obscures old text and labels, letting you add new information on top. Ideal for use with your inkjet printer to create profession
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 4 labels (100 total)
- Adhesive labels for lever arch files
- BlockOut - Opaque labels to cover previous information
- Colour: white
- Compatible with inkjet printers
- Dimensions: 200 x 60mm
- Jam free for smooth printing
- Pack of 100
- Template software is available online
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 261 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 338 |
| Height (mm): | 314 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 200 x 60 |
| Labels per Pack: | 100 |
| OEM: | J8171-25 |
| Print Method: | Inkjet |
| Width (mm): | 238 |
| Type: | File Spine Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | 4 per A4 sheet |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Label Size: | 60x200mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 340g |
| Country of Origin: | UK |






