Avery Video Spine Label 145x17mm 16 Per Sheet Wht(Pack of 400)L7674-25
These handy video spine labels from Avery allow you to clearly categorise your videos, so you always know what you have at hand. Compatible with laser printers, you can create clear, easy-to-read labels that enable you to spend less time searching your vi
Sign in to view price and place order
- 25 sheets, 16 labels per sheet (400 total)
- Colour: white
- Compatible with Avery templates and software
- Dimensions: 145 x 17mm
- Labels for video spines
- Permanent adhesive for long lasting use
- Specifically designed to comfortably fit video cassette spines
- Suitable for laser or inkjet printers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 333 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 338 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 312 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 145 x 17 |
| Labels per Pack: | 400 |
| OEM: | L7674-25 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 240 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 16 per Sheet |
| Label Size: | 145x17mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x330mm |
| Weight: | 310g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |



