Avery Office Guillotine 310mm Cutting Length 15 Sheet Capacity A4 GUA4
This lightweight Avery Office Guillotine features a self-sharpening steel blade, with a unique blade cover for safety. The guillotine also features printed guides for accurate cutting. This A4 guillotine has a cutting length of 310mm and a capacity of up
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 15 sheets (80gsm)
- Cutting length: 310mm
- Dimensions (WxLxH): 280 x 560 x 105mm
- Self-sharpening steel blade with unique cover for safety
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 38 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 310 |
| Depth (mm): | 693 |
| Height (mm): | 693 |
| OEM: | GUA4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 15 |
| Width (mm): | 440 |
| Type: | Guillotines |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A4 |
| Base Dimensions: | 600x232mm |
| Cut Capacity: | 15 Sheets |
| Cut Length: | 310mm |
| Dimensions: | 280x85x560mm |
| Weight: | 2.02kg |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |










