Avery A3 Precision Guillotine (460mm Cutting Length, 30 Sheet Capacity) PG460
This Avery Precision Guillotine features a self-sharpening steel blade, with a unique blade cover for safety. The guillotine also features printed guides for accurate cutting, a magnetic backstop and a clippings tray to collect offcuts. This A3 guillotine
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 30 sheets (80gsm)
- Cutting length: 460mm
- Dimensions: W470 x L730 x H120mm
- Magnetic backstop and clippings tray to collect offcuts
- Printed guides for accuracy
- Self-sharpening steel blade with unique cover for safety
- Size: A3
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 38 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 460 |
| Depth (mm): | 780 |
| Height (mm): | 780 |
| OEM: | PG460 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 30 |
| Width (mm): | 420 |
| Type: | Guillotines |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A3 |
| Base Dimensions: | 595x350mm |
| Cut Capacity: | 30 Sheets |
| Cut Length: | 460mm |
| Dimensions: | 430x145x780mm |
| Weight: | 8.10kg |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |











