Avery A0 Precision Trimmer (1370mm Cutting Length 15 Sheet Capacity) P1370
This Avery Precision Trimmer features a 65mm self-sharpening blade and a lockable, adjustable magnetic backstop for accuracy. A unique window in the cutter head also provides improved visibility when cutting. The trimmer also features printed paper and ph
Sign in to view price and place order
- 65mm self-sharpening blade is fully enclosed in ergonomic cutter head
- Capacity: up to 15 sheets (80gsm)
- Cutting length: 1370mm
- Dimensions: W420 x L1580 x H110mm
- Lockable, adjustable magnetic backstop
- Printed guides for accuracy
- Size: A0
- Unique window in cutter head for improved visibility
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 36 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 1189 |
| Depth (mm): | 1580 |
| Height (mm): | 145 |
| OEM: | P1370 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 20 |
| Width (mm): | 420 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A0 |
| Base Dimensions: | 1523x371mm |
| Cut Capacity: | 15 Sheets |
| Cut Length: | 1370mm |
| Dimensions: | 420x145x1580mm |
| Weight: | 10.05kg |
| Warranty: | 7 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |










