Avery A3 Office Guillotine (420mm Cutting Length 15 Sheet Capacity) GUA3
This lightweight Avery Office Guillotine features a self-sharpening steel blade, with a unique blade cover for safety. The guillotine also features printed guides for accurate cutting. This A3 guillotine has a cutting length of 420mm and a capacity of up
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 15 sheets (80gsm)
- Cutting length: 420mm
- Dimensions: W240 x L700 x H110mm
- Self-sharpening steel blade with unique cover for safety
- Size: A3
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 38 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 460 |
| Depth (mm): | 720 |
| Height (mm): | 720 |
| OEM: | GUA3 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 30 |
| Width (mm): | 390 |
| Type: | Guillotines |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A3 |
| Base Dimensions: | 595x350mm |
| Cut Capacity: | 15 Sheets |
| Cut Length: | 420mm |
| Dimensions: | 380x130x730mm |
| Weight: | 3.55kg |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |





