Avery A2 Precision Trimmer (640mm Cutting Length, 30 Sheet Capacity) P640
This Avery Precision Trimmer features a 65mm self-sharpening blade and a lockable, adjustable magnetic backstop for accuracy. A unique window in the cutter head also provides improved visibility when cutting. The trimmer also features printed paper and ph
Sign in to view price and place order
- 65mm self-sharpening blade is fully enclosed in ergonomic cutter head
- Capacity: up to 30 sheets (80gsm)
- Cutting length: 640mm
- Dimensions: W420 x L835 x H110mm
- Lockable, adjustable magnetic backstop
- Printed guides for accuracy
- Size: A2
- Unique window in cutter head for improved visibility
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 36 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 594 |
| Depth (mm): | 920 |
| Height (mm): | 920 |
| OEM: | P640 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 30 |
| Width (mm): | 480 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A2 |
| Base Dimensions: | 795x371mm |
| Cut Capacity: | 30 Sheets |
| Cut Length: | 640mm |
| Dimensions: | 460x140x920mm |
| Weight: | 6.80kg |
| Warranty: | 7 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |




