Avery Photo and Paper Trimmer A4 TR002
This Avery Photo and Paper Trimmer is super lightweight with a self-sharpening rotary blade. The blade is fully enclosed in the ergonomic cutter head for safety. The trimmer also features printed paper and photo size guides for accuracy. This A4 trimmer h
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 5 sheets (80gsm)
- Cutting length: 315mm
- Dimensions: W230 x L456 x H80mm
- Printed guides for accuracy
- Self-sharpening blade is fully enclosed in ergonomic cutter head
- Size: A4
- Super lightweight design
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 36 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 315 |
| Depth (mm): | 517 |
| Height (mm): | 517 |
| OEM: | TR002 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 5 |
| Width (mm): | 410 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A4 |
| Base Dimensions: | 477x232mm |
| Cut Capacity: | 5 Sheets |
| Cut Length: | 315mm |
| Dimensions: | 240x80x500mm |
| Weight: | 1.18kg |
| Warranty: | 3 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |






