Jemini Bistro Table Round 800x800x740mm White/Chrome
This stylish and sturdy four leg table offers fantastic support and is suited to everyday use. The round table top has a glossy white finish, which is easy to wipe for a quick and efficient clean-up. Four chrome legs provide stability as well as style, wi
Sign in to view price and place order
- Chrome legs provide lasting strength
- Circular shape for multiple users
- Diameter: 800mm
- Easy to wipe surface for quick cleaning
- Height: 740mm
- Includes rubber feet to eliminate marks on your floor
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Smooth spacious table top provides plenty of room
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 923 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | China |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| Leg Colour: | Chrome |
| Made To Order: | No |
| Material: | Wood Veneer/Steel |
| OEM: | KF838543 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Table Colour: | White |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Canteen Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 800mm |
| Material: | Wood Veneer |
| Shape: | Circular Table |
| Table Height: | 740mm |
| Top Material: | High Gloss Lacquer |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Dimensions (WxDxH): | 800x800x740mm |
| Weight: | 10.72kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |












