Jemini Bistro Table with Trumpet Base Low600x600x420mm Beech
This stylish and elegant low bistro table has a modern, contemporary design and a smooth, round table top for multiple users. The chrome stem runs down to a circular base for a sleek and durable finish. The top has a diameter of 800mm and wipes clean easi
Sign in to view price and place order
- Dimensions: H420 x Diameter 800mm
- Finish: Beech
- Low bistro table with contemporary chrome trumpet base
- Suitable for use as a coffee table in receptions or relaxation areas at work
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 897 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | China |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 420mm |
| Leg Colour: | Silver |
| Made To Order: | No |
| Material: | Wood Veneer/Steel |
| OEM: | KF838813 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Colour: | Beech |
| Table Depth: | 600mm |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Reception Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 600mm |
| Material: | Wood |
| Form: | Circular Table |
| Leg Type: | Trumpet Base |
| Pedestals: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 600x600x420mm |
| Weight: | 9.76kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




