Avior Lucania High Back Task Chair 640x655x1055-1140mm Black
With a supportive high back and extra thick padded seat, the Lucania Task Chair in black is ideal for heavy duty, 24 hour use.Designed for call centres, control rooms and other multi-shift environments, the versatility of the asynchro mechanism, where the
Sign in to view price and place order
- 5 wheel base provides excellent manoevrability
- Back dimensions: W510 x H645mm
- High backed chair designed for heavy duty, 24 hour use
- Includes height and angle adjustable seat and back, and height adjustable arms
- Maximum sitter weight: 24 stone
- Recommended sitting time: 24 hours
- Seat dimensions: W510 x D540mm
- Seat height: 490-590mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- With an extra thick seat for added comfort
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 907 |
| 24 Hour Seating: | Yes |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Asynchro: | Yes |
| Back Height (mm): | 645 |
| Back Width: | 510mm |
| Back Width (mm): | 525 |
| Chair Mechanism: | Asynchro 24 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 380 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 730 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Height Adjustable Back: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 580 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 24 |
| Minimum Height: | 490 |
| OEM: | KF74020 |
| Ratchet Back: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 525 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 515 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 650 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Black |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 465-565mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Asynchro Mechanism |
| Back Height: | 640mm |
| Standards: | BS:5459:PART 2 / BS EN 1335-1:2000 |
| Recommended Weight Limit: | 152kg |
| Recommended Usage: | 24 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 660x660x1065-1165mm |
| Weight: | 20.8kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Taiwan |




